Brusel – Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí podle sezonně přepočtených údajů stagnovala, zatímco v prvních třech měsících roku vykázala proti předchozím třem měsícům růst o 0,2 procenta. Ve své zpřesněné zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Meziročně hrubý domácí produkt (HDP) zpomalil růst na 0,4 procenta z 1,1 procenta v prvním čtvrtletí. To je horší vývoj, protože Eurostat v předběžné zprávě uváděl, že růst ve druhém čtvrtletí činil 0,5 procenta.
Mezičtvrtletní růst v České republice ve druhém čtvrtletí činil 0,1 procenta po stagnaci v prvním čtvrtletí. Meziročně pak česká ekonomika o 0,4 procenta klesla, což je stejné tempo poklesu jako v prvním čtvrtletí.
V eurozóně ekonomika ve druhém čtvrtletí proti předchozím třem měsícům vzrostla o 0,1 procenta, stejným tempem jako v prvním čtvrtletí. Meziročně pak růst HDP zpomalil na 0,5 procenta z tempa 1,1 procenta v prvním kvartálu. I toto je horší výsledek proti předchozímu odhadu, v němž Eurostat uváděl mezičtvrtletní růst o 0,3 procenta a meziroční o 0,6 procenta.
Z členských zemí EU mezičtvrtletně nejrychleji rostla ekonomika Litvy, kde růst činil 2,9 procenta. Následuje Slovinsko (+1,4 procenta) a Řecko (+1,3 procenta). Naopak nejhůře si vedlo Polsko, jehož ekonomika mezičtvrtletně o 2,2 procenta klesla. Za ním je Švédsko (-0,8 procenta) a Rakousko (-0,7 procenta).
Pro srovnání – ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí při použití srovnatelné metodiky vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,5 procenta a stejné tempo měla i v prvním čtvrtletí. Meziročně pak tempo růstu americké ekonomiky zrychlilo na 2,5 procenta z 1,8 procenta v prvním čtvrtletí.
Německá ekonomika podle institutu Ifo slábne, zotavení bude pomalejší
Berlín 7. září (zpravodaj ČTK) – Ochlazování německé ekonomiky pokračuje, po očekávaném letošním propadu o 0,4 procenta se meziročně hrubý domácí produkt (HDP) v nadcházejícím roce zvýší o 1,4 procenta a v roce 2025 o 1,2 procenta. V dnes zveřejněném výhledu to oznámil hospodářský institut Ifo, který ještě v červnu očekával na rok 2024 růst HDP 0,1 procentního bodu vyšší. Hlavní prognostik Ifo Timo Wollmershäuser k tomu na tiskové konferenci řekl, že hospodářský útlum je vidět takřka ve všech odvětvích. Za dobrou zprávu naopak označil zpomalování vysoké inflace, která se v roce 2025 dostane pod dvě procenta.
“Proti dosavadním očekáváním nelze ve druhém pololetí počítat s oživením. Ochlazování pokračuje, útlum je téměř ve všech sektorech,” řekl Wollmershäuser.
K letošnímu očekávanému propadu Wollmershäuser řekl, že zůstává na úrovni červnové prognózy jen díky revidovaným údajům Spolkového statistického úřadu, podle kterých byl cenově očištěný hrubý domácí produkt pro letošní první čtvrtletí nakonec vyšší, než uváděla původní data. “Bez této revize bychom prognózu hospodářského propadu na letošní rok zvýšili o 0,3 procentního bodu na minus 0,7 procenta,” řekl.
Za světlé místo hospodářské situace označil Wollmershäuser soukromou spotřebu, která se začne ve druhém pololetí zotavovat. Uvedl, že díky nárůstu disponibilních příjmům domácností a klesající inflaci se kupní síla obyvatel zvýší. “Dobrou zprávou je, že zatímco spotřebitelské ceny letos vzrostou o šest procent, v příštím roce jen o 2,6 procenta a v tom dalším o 1,9 procenta,” řekl. V roce 2025 tak míra inflace v Německu dosáhne dvouprocentního cíle Evropské centrální banky (ECB).
V případě nezaměstnanosti Ifo očekává, že v letošním i v nadcházejícím roce bude její míra na 5,6 procentu, v roce 2025 ale institut počítá se snížením na 5,3 procenta. V srpnu Spolkový úřad práce evidoval míru nezaměstnanosti 5,7 procenta.