Aktualizace: 29.06.2023 21:24
Praha – Průmyslové subjekty v energeticky náročných odvětvích za loňský rok dostanou od státu kompenzace ve výši 1,64 miliardy korun. Rozhodla o tom ve středu na návrh ministerstva životního prostředí vláda. Peníze jsou určeny podnikům za účelem předejít takzvanému úniku uhlíku.
Kompenzace je možné vyplácet v situaci, kdy náklady na elektřinu průmyslovým subjektům vzrostou vlivem rostoucí ceny emisních povolenek natolik, že se výroba z Evropské unie přesune do zemí, které kladou menší důraz na snižování emisí, vysvětlilo ministerstvo v důvodové zprávě. “Celosvětově emise skleníkových plynů v dotčeném odvětví tedy nebudou klesat, ale naopak vzrostou,” uvedlo.
Podle nařízení vlády z roku 2020, které způsob kompenzací stanovuje, se týkají například odvětví výroby kožených oděvů, výroby a hutního zpracování hliníku, výroby buničiny, papíru a lepenky, surového železa, oceli a feroslitin, rafinovaných ropných produktů či výroby a hutního zpracování mědi.
Cena emisních povolenek v evropském systému ETS v únoru letošního roku poprvé překonala hranici 100 eur (zhruba 2370 korun) za tunu. Emisní povolenky si v současnosti kupují uhelné elektrárny, ocelárny, cementárny a další průmyslové podniky včetně například cukrovarů.