Praha – Průmyslová výroba v Česku v lednu poprvé od loňského dubna meziročně klesla, a to o 1,4 procenta. Stavební výroba v Česku se v lednu vrátila k růstu, meziročně vzrostla o 5,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Průmyslová produkce v lednu mírně klesla, poprvé od loňského jara
Průmyslová výroba v Česku v lednu poprvé od loňského dubna meziročně klesla, a to o 1,4 procenta. V prosinci přitom podle revidovaných údajů o pět procent vzrostla. Pokles postihl na začátku roku většinu odvětví. Dařilo se ale výrobě aut. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla průmyslová výroba v lednu podle statistiků nižší o 2,7 procenta.
Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů v lednu vzrostla v meziročním srovnání o 12,7 procenta. “Ani dvouciferný růst ve výrobě motorových vozidel nedokázal převážit pokles ve většině dalších průmyslových odvětví,” uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. K poklesu také významně přispěla výroba elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, kde se podle statistiků projevily nadprůměrně vysoké lednové teploty.
“Pětinový meziroční pokles produkce zaznamenala odvětví výroba chemických přípravků a výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství, kde je ochlazení produkce znatelné již delší dobu. Tento trend potvrdil i pokles hodnoty nových zakázek,” poznamenala vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.
Hodnota nových zakázek pro český průmysl se v lednu meziročně zvýšila o 1,6 procenta. Zakázky ze zahraničí meziročně klesly o 3,5 procenta. Naopak hodnota tuzemských zakázek stoupla o 13,6 procenta.
K mírnému růstu nových zakázek nejvíce přispěla výroba strojů a zařízení, výroba elektrických zařízení a výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení. Ve výrobě motorových vozidel byla hodnota nových zakázek meziročně srovnatelná.
Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu v lednu meziročně klesl o 0,8 procenta. Jejich průměrná hrubá mzda vzrostla téměř o 12 procent.
Lednová průmyslová výroba skončila za očekáváním analytiků
Lednová průmyslová výroba skončila za očekáváním analytiků. V průměru předpokládali její růst o dvě procenta, podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) ale průmysl meziročně klesl o 1,4 procenta. Ani v dalších měsících analytici neočekávají zlepšení podmínek v průmyslu, protože se bude potýkat se slabou poptávkou. Za celý rok čekají stagnaci nebo pokles průmyslové výroby.
“Průmyslová data z ledna vykazují propad výroby, který ve většině odvětví trvá již několik měsíců. Částečně tento propad brzdil vývoj v automobilovém odvětví, ovšem klesající domácí i zahraniční poptávka značí, že dramatické zlepšení v následujících měsících očekávat nelze,” uvedl ekonom Deloitte Filip Pastucha.
“Automobilovému průmyslu se dařilo udržet meziročně dvouciferný nárůst výroby, oproti minulým měsícům však jde o citelné zpomalení vlivem vyprchávajícího efektu nízké srovnávací základny v loňském roce,” upozornil ekonom UniCredit Bank Jiří Pour.
“Pozitivně nevyznívají ani nové zakázky, které sice mírně rostou, ale vzhledem k tomu, že se počítají v běžných cenách, lze vlastně už mluvit o poklesu,” uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. “Průmysl zažívá slabší období vyvolané útlumem domácí i zahraniční poptávky. Částečně se ještě navíc musí vypořádávat s výpadky v dodavatelských řetězcích. Je proto pravděpodobné, že tentokrát už ekonomiku bude táhnout do minusu, a nikoliv ji v jejím poklesu brzdit jako ještě v závěru roku,” dodal.
Změnu vývoje v nejbližších měsících neočekává ani Pastucha. “Firmy sice zaznamenávají zpomalení růstu cen vstupů zejména díky poklesu cen energií, avšak na druhé straně slabá poptávka domácností dopadá na výrobu ve všech odvětvích. Jelikož tento trend bude pravděpodobně pokračovat celý letošní rok, nedá se očekávat výrazné oživení minimálně v první polovině roku,” uvedl.
Pour předpokládá, že za celý rok by se mohla průmyslová výroba snížit o dvě procenta. “Náročná bude především první polovina roku, kdy se bude projevovat oslabená poptávka domácností z titulu propadu reálných mezd. Podniky se rovněž budou nadále potýkat se silnými nákladovými tlaky,” upozornil.
Stagnaci průmyslové výroby za celý rok očekává analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš. “Rozhodující bude oživení poptávky, kdy v posledních měsících docházelo k oslabení zahraniční poptávky a letošní oživení v eurozóně je tak zásadní podmínkou pro to, aby česká průmyslová produkce v roce 2023 neklesala,” uvedl.