Aktualizace: 02.07.2023 22:12
Karlovy Vary – Český producent a produkční filmů české nové vlny Jaromír Kallista byl dnes na karlovarském filmovém festivalu uveden do Producentské síně slávy. Ocenění uděluje Asociace producentů v audiovizi (APA). Cenu převzal Kallista od předsedy APA Vratislava Šlajera. Kallista stojí za výraznými filmy, jako je Lekce Faust, Otesánek či Šílení.
“Jaromír Kallista patří k nejoriginálnějším producentům české a evropské filmové historie. Svojí schopností neustále nalézat nové a nové cesty pro filmovou tvorbu dokázal, že i velmi osobité a umělecké filmové projekty jde dělat dlouhodobě a udržitelně. Jeho celoživotní přístup k filmové tvorbě je tou nejčistší definicí nezávislého producentství,” řekl předseda APA Šlajer. Podle něj se Kallista stal inspirací a mentorem pro několik generací producentů.
Třiaosmdesátiletý Kallista už ve škole pracoval s režiséry, jako byli Jiří Menzel nebo Věra Chytilová, když produkoval jejich absolventské filmy. Jeho kariéra pokračovala v 60. letech v Armádním filmu, který byl v té době ambiciózním produkčním centrem, dále vedla k profesionální práci v barrandovských studiích. S nástupem normalizace mu však byla znemožněna práce v kinematografii, důvodem bylo natáčení srpnových událostí roku 1968.
Další část jeho profesního života je spojená s multimediální Laternou magikou, kam se uchýlil po nedobrovolném odchodu z Filmového studia Barrandov. Právě Laterna magika mu přinesla osudové setkání s režisérem Janem Švankmajerem. V roce 1992 si založili vlastní produkční společnost pro filmovou tvorbu Athanor, v níž vznikly filmy Spiklenci slasti, Přežít svůj život či Hmyz, dohromady sedm filmů. Všechny vzbudily globální ohlas a jsou oceňovány za specificky černý humor, narušování tabu a pokračování v české surrealistické tradici.
“Necítím se jako producent, také tomu tak neříkám. Říkám tomu filmař. Film jsem se naučil skutečně udělat včetně přípravy, dokončení a podle mě je lepší, abychom si filmy i sami distribuovali. Kreativní vklad producenta je hlavně ve výběru a v přípravě, kdy musí vědět, co chce udělat, v dohodě s režisérem a schopnosti dotáhnout vše do kvalitního projektu,” uvedl Kallista.
Asociace producentů v audiovizi otevřela Producentskou síň slávy APA poprvé loni. Uváděni tam budou nezávislí producenti, kteří se po roce 1989 výrazně zasadili o formování této profese v českém audiovizuálním prostředí. Jako první do ní byl uveden producent Jiří Ježek, který stojí za filmy jako je Dědictví aneb Kurvahošigutntag a Báječná léta pod psa.