Aktualizace: 29.06.2023 17:10
Praha – Ministerstvo práce jedná s ukrajinskou stranou o pravidelném poskytování informací o vyplácení ukrajinských důchodů a dávek. Resort tak chce přesněji zjistit příjmy uprchlíků kvůli poskytování podpory v Česku. Shoda na podobě informování zatím není. Novinářům to dnes řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Věří, že se systém podaří letos nastavit.
K 18. červnu mělo v Česku vízum k ochraně 344.800 lidí z Ukrajiny, třetinu tvoří děti a senioři. Humanitární dávku v květnu dostalo 71.700 lidí. Práci má asi 101.600 příchozích s vízem k ochraně.
Podpora uprchlíků se od příštího měsíce mění. Humanitární dávku budou dostávat jen lidé s příjmem pod životní minimum a stanovené náklady na bydlení. Ty činí na měsíc na osobu 3000 korun v zaregistrovaném bytě a 2400 korun jinde. Podle kalkulačky ministerstva práce matka se dvěma dětmi, která žije rok v nouzovém ubytování, má minimální mzdu a na účtu 5000 korun, nemá na humanitární dávku pro sebe a své potomky nárok. Nezíská ji ani v evidovaném bytě. Seniorka nad 65 let, která je v Česku rok, je v evidovaném bytě, nemá příjem a na kontě má 10.000 korun, podporu nezíská. Pokud by měla na účtu 5000 korun, úřad práce jí přizná na měsíc na bydlení a živobytí 7860 korun.
“Je potřeba si uvědomit, že modelové příklady jsou zatíženy jednou důležitou neznámou. A tou je, že Ukrajina nepřestala vyplácet důchody, ani invalidní důchody, ani žádnou jinou sociální podporu včetně přídavků na děti a rodičovského příspěvku. Tyto formy podpory ukrajinským občanům včetně těch na území ČR jsou vypláceny. My bychom potom museli do těch příkladů započítávat i tyto příjmy – v přepočtu podle kurzu a kupní síly. I tyto zranitelné skupiny mají stále nějaký příjem,” uvedl Jurečka.
Příjem v Česku uprchlíci kvůli dávce dokládají. K příjmu z Ukrajiny je čestné prohlášení. “My se s ukrajinskou stranou snažíme komunikovat opakovaně v posledních měsících, abychom nalezli nějaký systém pravidelného předávání informací o tom, kterým lidem z Ukrajiny, kteří pobývají na území ČR, jsou vypláceny důchody a podpory v rámci ukrajinského sociálního systému. Zatím bohužel jsme ještě nenašli tu shodu, jakým způsobem si tato data předávat,” řekl šéf resortu. Věří, že letos se “informační tok zprůchodní”.
Ministerstvo se pak chystá podle Jurečky vyplacenou podporu zpětně kontrolovat. Při zjištění dalších příjmů by dávku žádalo zpět, řekl ministr.
Informace o možných podvodech se objevily v únoru. Týkaly se ale solidárního příspěvku, který na ubytování uprchlíků pobírali ubytovatelé. Úřady přiznávání dávky pak dočasně pozastavily, podaly trestní oznámení. Kontroly “masivní zneužívání” neprokázaly, řekl už dřív pověřený šéf úřadu práce Karel Trpkoš.
Organizace na pomoc příchozím nesouhlasí s tím, že by se pomoc od státu zneužívala. Upozorňují na snížení podpory. “Příspěvek bude dokonce výrazně menší, než jaký by dostala česká rodina. Vyzýváme proto vládu, aby uprchlíci s dočasnou ochranou měli nárok na stejné sociální dávky jako čeští občané,” uvedla organizace Člověk v tísni. Jurečka ČTK minulý týden řekl, že ministerstvo přehodnotilo původní plán a český systém dávek uprchlíkům neotevře.