Aktualizace: 30.08.2023 17:00
Praha – Se začátkem nového roku ministerstvo vnitra skončí s vydáváním a proplácením poukazů na zkoušku z češtiny, kterou musejí složit žadatelé o trvalý pobyt v Česku. Limit pro cenu za složení zkoušky se navíc zvýší. Maximální cena, kterou si školy mohou stanovit, činí 2500 korun, od 1. ledna by mohla dosáhnout 3200 korun. Od změny si ministerstvo slibuje úsporu, výdaje úřadu na proplácení poukazů na první kolo zkoušky se letos kvůli velkému zájmu blíží 20 milionům Kč. Jde o součást dnes schválené novely vládního nařízení, kterým ministerstvo školství plánuje rozšířit paletu zkoušek, jimiž mohou žadatelé o trvalý pobyt znalost jazyka doložit. O rozhodnutí kabinetu řekl ČTK ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Zahraniční lékaři, zubaři a lékárníci nově k získání trvalého pobytu nebudou muset jazykovou zkoušku dělat, místo toho se jim uzná aprobační zkouška pro výkon povolání. “Z důvodů vysokého zájmu cizinců o získání trvalého pobytu v ČR dnes vláda schválila návrh MŠMT na zařazení aprobační zkoušky z ČJ (českého jazyka) nutné k výkonu zdravotnických povolání a jazykové zkoušky za účelem nabytí občanství jako rovnocenných k jazykové zkoušce pro účely trvalého pobytu,” uvedlo ministerstvo školství na síti X, dříve twitteru.
Konec poukazů vychází podle předkladatelů návrhu z potřeby vyvolané přílivem uprchlíků z Ukrajiny i z velkého zájmu o zkoušku ze strany žadatelů, kteří přišli do Česka v režimu pro vysoce kvalifikované zaměstnance. Byl vyhlášen před sedmi lety, a první příchozí tak už mají nárok požádat o trvalý pobyt. Ministerstvo vnitra odhaduje, že letos počet žádostí o trvalý pobyt v ČR dosáhne až 30.000, přitom v roce 2020 získalo zkoušku zhruba 2500 uchazečů.
K doložení znalosti češtiny při žádosti o trvalý pobyt by nově žadatelé mohli vedle dosavadní nižší úrovně zkoušky využívat i zkoušku z českého jazyka a českých reálií pro účely udělování státního občanství a aprobační zkoušku o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta. Změna podle předkladatelů zjednoduší administrativu a přístup lékařů ze zahraničí do českého zdravotnického systému. “V případě, že cizinec složil jednu z výše uvedených zkoušek, prokázal vyšší znalost, než jaká je požadovaná pro prokázání trvalého pobytu. Je tedy logické dané zkoušky uznávat jako rovnocenné té z českého jazyka pro účely trvalého pobytu,” uvádějí autoři návrhu.
Podle předlohy je mezi žadateli zájem o zkoušku z českého jazyka na úrovni A2 větší než o předpokládanou úroveň A1. Čekací lhůty jsou u ní přitom výrazně delší než v případě zkoušky úrovně A1, zhruba pět měsíců. Množí se také žádosti cizinců o uznání jiných standardizovaných zkoušek. “Složili si je ti, kteří umějí dobře česky a kteří patrně v budoucnosti požádají i o státní občanství. Bohužel ani při koncepci nařízení vlády, ani jeho novely nebylo možno předpokládat, že v situaci, kdy se navýší úroveň zkoušky, budou chtít cizinci skládat ještě obtížnější zkoušky,” stojí ve zdůvodnění novely nařízení.