Aktual.: 10.08.2024 17:38
Terezín (Litoměřicko) – Pevnostní příkop v Terezíně dnes zčásti řízeně zatopila voda kvůli dnešní pirátské bitvě. Lidé si mohli prohlédnout modely lodí, velký zájem byl o prohlídku útrob stavidel z 18. století. Cílem akce je ukázat zábavnou formou pevnostní historii Terezína a současně vyzkoušet systém ochrany proti povodni, řekl ČTK historik Jiří Hofman.
Podzemní nápustní stavidla byla postavena ve stejné době jako celá pevnost. „Byla to součást obrany, voda tvořila pro případné dobyvatele významnou překážku. Protože však její přítomnost znamenala také přítomnost komárů a nebezpečí zanesení chorob, vymyslelo se řízené zaplavování dle potřeby,“ uvedl Hofman. Systém podzemních hradítek umožňoval regulované napouštění vodních příkopů a kotlin.
Při válečných událostech byl systém využit několikrát, naposledy v roce 1866 při válce s Pruskem. „Po roce 1888 skončil pevnostní statut města a nastalo období chátrání, ve 20. století se pak řešily jiné věci než údržba,“ řekl historik. S opravou se začalo po povodni v roce 2002, tehdy bylo na náměstí více než metr a půl vody. „Ukázalo se, že z mnoha důvodů je systém to nejlepší, co se dá proti povodním a pro záchranu města udělat,“ uvedl Hofman.
O provoz systému se starají dobrovolní hasiči. Řízené zaplavení příkopu předchází náročný schvalovací proces. „No a každoročně musíme sledovat počasí, protože podmínkou Povodí Ohře pro konání akce je, že musí být průtok alespoň osm kubíků (metrů krychlových) za sekundu, letos máme dvojnásobek,“ podotkl historik, který trpělivě vysvětloval zájemcům, jak pevnost a její vodní obranný systém fungoval.
Pirátská bitva se koná v Terezíně léta. „Chceme ukázat, jak dokonalá pevnost v 18. století století vznikla,“ řekla ČTK Vendula Bláhová, ředitelka organizace Terezín – město změny, která akci pořádá. „Naší prací je prezentovat tu starší část historie, Památník Terezín je náš výborný partner, ale ten má na starosti 20. století. My máme na rozdíl od něj obrovskou výhodu, že si můžeme s tématy hrát,“ uvedla.
Budovy ve městě léta chátrají, v havarijním stavu jsou například Žižkovská kasárna. Na záchranu nejponičenějších objektů v pevnostech Terezín a Josefov na Náchodsku jsou z rozhodnutí vlády určeny tři miliardy korun, které budou uvolněny během pěti let. „Záchrana pevností je známkou toho, že stát se uvědomil, že pevnostní města jsou neobroušené diamanty, dlouhodobě opomíjené. Jsme moc rádi, že jsme přizvaní k jednáním, odborníci na pevnostní systémy tak mohou zasahovat do oprav,“ uvedla Bláhová.
Pevnostní města Terezín a Josefov dal v 18. století vybudovat císař Josef II. jako obranu proti vpádům z Pruska. Šlo o komplexy s rozsáhlým podzemím i složitou nadzemní částí, která sloužila k ubytování vojska i vedení bojů. Za druhé světové války se Terezín stal symbolem perzekucí a genocidy, když v něm nacisté zřídili věznici gestapa a židovské ghetto.