„Všichni účastníci stojí o posílení naší spolupráce. Chtěli bychom spolupráci V4, která je schopna dosáhnout skutečně hmatatelných výsledků. Chceme V4 silnou v Evropě,“ prohlásil Magyar na tiskové konferenci. „V4 je zpět,“ zdůraznil.

Předchozí summit premiérů V4 se uskutečnil v únoru 2024 v Praze.

Shodu potvrdili i další účastníci. „Jsem z toho nadšený, těším se na spolupráci. Jsem rád, že jsme opět na stejné lodi a budeme bojovat za zájmy našich zemí,“ řekl novinářům český premiér Andrej Babiš. Ve Visegrádské skupině prý vidí „budoucnost Evropy“.

V4 by se podle Babiše měla v Evropské unii zaměřit na to, aby do 1.ledna 2027 dosáhla definitivního rozvolnění emisních povolenek a do Vánoc vyjednala co nejlepší peníze z příštího rozpočtu EU pro jednotlivé země skupiny, „protože vždycky jde o peníze“.

Nemusíme se ve všem shodovat, ale v klíčových tématech máme styčné body, uvedl polský premiér Donald Tusk. „Pokud pochopíme, že to, co nás spojuje, je vždy silnější, než co nás rozděluje – pak nás Evropa bude slyšet,“ prohlásil.

V4 podle Tuska také může poskytovat „světlo naděje“ pro všechny adepty na členství v Evropské unii. Je ale podle něj důležité vrátit se k tomu, co dříve fungovalo – díky vzájemné důvěře a společným zájmům, dodal s tím, že na nynější schůzce stačila k porozumění „jedna hodina“.

Tusk poděkoval Babišovi za nekonvenční pohledy, které vrhají nové světlo na postavení a roli V4 v Evropě.

Země skupiny nechtějí být jen objektem cizích rozhodnutí, ale naopak chtějí být aktivním aktérem, zdůraznil slovenský premiér Robert Fico, jehož země přebírá od Maďarska předsednictví ve skupině. Vyzval k obnovení schůzek premiérů V4 před každým unijním summitem. „Nebudeme dávat na stůl témata, která nás rozdělují. Je velký objem agendy, kde budeme silnější, pokud se dohodneme,“ řekl.

Mohlo by vás zajímat: Macinka se vysmál novinářům kvůli Pavlovi. Řekl, kolik by od voličů Motoristů dostal hlasů

Share.
Exit mobile version