Komerční prezentace Aktual.: 23.06.2026 10:45
Praha – Prezident Petr Pavel v kompetenční žalobě žádá Ústavní soud, aby deklaroval, kdo může rozhodovat o účasti prezidenta na summitu nebo aby uložil vládě nevytvářet prezidentovi administrativní ani jiné překážky při výkonu jeho ústavních pravomocí. Chce také, aby soud vládě stanovil povinnost poskytnout prezidentovi veškerou součinnost. Pavlovo vyjádření dnes na webu zveřejnil Hrad. Rozhodnutí vlády vyloučit prezidenta z delegace na červencový summit Severoatlantické aliance (NATO) považuje Pavel podle vyjádření za bezprecedentní a mimořádně nešťastný krok a za omezení ústavních pravomocí hlavy státu. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že Pavlův krok respektuje, podávání žalob mezi ústavními činiteli podle něj ale není dobré.
„Je mou povinností pravomoci prezidenta v plném rozsahu nejen vykonávat, ale i bránit. Ne kvůli sobě. Ale kvůli všem prezidentům a prezidentkám, kteří přijdou po mně,“ uvedl Pavel. „Pokud bych tyto pravomoci nebránil, nesl bych díl odpovědnosti za to, že by se dveře k dalšímu svévolnému okrajování pravomocí ústavních činitelů otevřely dokořán,“ odůvodnil své rozhodnutí podat kompetenční žalobu.
Prezident s vládou vedl spor o složení delegace několik měsíců. Dosud se zúčastnil všech aliančních summitů od svého nástupu do funkce, v minulosti byl předsedou Vojenského výboru NATO. Vláda v pondělí schválila, že delegaci povede premiér Andrej Babiš (ANO), součástí budou i ministři obrany Jaromír Zůna (za SPD) a zahraničí Petr Macinka (Motoristé).
Pavel ve sporu o letošní účast na summitu opakovaně argumentuje tím, že zastupování státu navenek je jeho ústavní pravomoc. „Je to v podstatě popis jeho práce. Vyloučit prezidenta z výkonu této pravomoci tedy znamená omezit jeho roli, kterou mu dává ústava, nikoli vládní usnesení,“ uvedl dnes Pavel. Oznámil zároveň, že rozhodnutí Ústavního soudu bude respektovat, ať bude jakékoli a je rád, že období dohodování je u konce.
„V tomto sporu opravdu nejde o jednu židli na jednom zahraničním jednání. Jde o vědomé rozhodnutí vlády vyloučit prezidenta, vrchního velitele ozbrojených sil a bývalého vysokého představitele NATO, z vrcholného jednání aliance v době, kdy může svoji celoživotní expertizu uplatnit ve prospěch bezpečnosti České republiky a jejích občanů,“ napsal rovněž Pavel. Připomněl, že jako hlava státu se účastnil tří aliančních summitů a uvedl, že stejně jako při všech dalších oficiálních bilaterálních jednáních se vždy držel mandátu schváleného vládou.
Babiš Pavlův krok respektuje, podávání žalob podle něj ale není dobré
Rozhodnutí prezidenta Pavla podat kompetenční žalobu kvůli sporu o účast na summitu NATO premiér Babiš respektuje. Podle Babiše ale není dobře, když na sebe ústavní činitelé dávají žaloby. Vláda rozhodla pragmaticky a hlavně prakticky, na základě zhodnocení toho, jak se bude summit konat, uvedl Babiš na síti X.
Ve vyjádření premiér také poznamenal, že nepodal kompetenční žalobu, když počátkem roku prezident odmítal jmenovat poslance Motoristů Filipa Turka ministrem. „Podle mne a mnoha odborníků překračoval ústavu,“ napsal premiér na X.
‚;
} else {
let zoneId = ‚78406‘;
zoneId = (zoneType === ‚autonaelektrinu‘) ? ‚230106‘ : zoneId;
div.innerHTML = “;
}
}


