Rumunsko a Slovensko, s podporou Chorvatska, Finska a také Česka, medvědy označují za vrcholové predátory a požadují podobný přístup, jaký Evropská unie loni zvolila u vlků. Jejich ochrana byla v roce 2025 zmírněna z přísně chráněného na chráněný status, což usnadnilo odchyt i regulaci populace.
„Tento druh vyžaduje efektivní a naléhavé řízení,“ uvádějí země v přípravném dokumentu pro jednání ministrů zemědělství v Lucemburku. Podle finské ministryně zemědělství Sari Essayahové rostoucí populace medvědů v současné době představuje hrozbu i pro lidské životy. „Musíme přistoupit k regulovanému lovu,“ argumentovala.
Rumunsko odhaduje počet medvědů ve své zemi na zhruba 11 500 a tvrdí, že za posledních pět let tam útoky medvědů způsobily 14 úmrtí a více než 150 vážných zranění. Slovensko za stejné období uvádí čtyři mrtvé a 64 vážně zraněných.
Německo podle AFP podpořilo cílenou výjimku, která by Rumunsku umožnila odstřelit více medvědů. Naopak Francie, která má v Pyrenejích asi 90 medvědů, se k věci staví zdrženlivě, podotkla agentura.
Ekologické organizace dlouhodobě varují před oslabováním ochrany velkých šelem. Už po zmírnění ochrany vlků upozorňovaly, že by tento krok mohl vést k podobným požadavkům i u dalších druhů, například rysů nebo kormoránů.


