Aktualizace: 11.07.2023 13:07
Jeruzalém – Na šest desítek lidí, včetně dvou novinářů, zadržela dnes izraelská policie při dalších protestech proti soudní reformě, kterou prosazuje vládní koalice a jejíž část, jednu z klíčových, v noci na dnešek schválil v prvním čtení parlament. Na řadě míst demonstranti blokují silnice, na okraji Tel Avivu si časně ráno lidé postavili na dálnici stany a zapálili pneumatiky. Podle listu Haarec policie zadržela i fotografa tohoto deníku, jehož posléze propustila, zadržen byl i fotograf listu Jediot Achronot.
Na řadě míst se dnes demonstranti střetli s policií, která proti nim použila i vodní děla, přičemž v Tel Avivu utrpěla zranění jedna žena. V Jeruzalémě policie zabránila lidem v pochodu k budově nejvyššího soudu, jehož pravomoce se vláda reformou chystá omezit.
“Děsivá noční show v parlamentu připomněla, v jak kritickém okamžiku se nacházíme. Tváří v tvář diktátorské koalici jen lid může zachránit Izrael,” citoval deník Haarec organizátory dnešní akce, která má zahrnovat opět i blokádu v okolí mezinárodního Ben Gurionova letiště či manifestace před domy vládních činitelů.
U letiště má začít demonstrace v 15:00 SELČ. Vláda v této souvislosti už v neděli požádala o vyjádření generální prokuraturu, která akci povolila. “Ben Gurionovo letiště je veřejné místo, ale každý má právo na svobodné vyjadřování a na demonstrace i na tomto místě,” citoval server The Times of Israel z vyjádření generální prokurátorky Gali Baharavové-Miaraové, která už dříve vládní reformu justice kritizovala.
Proti justiční reformě se konají masové protesty už od ledna, podle kritiků ohrožuje demokracii, protože dá velké pravomoce vládě na úkor nejvyššího soudu a posílí též vliv vlády na jmenování soudců civilních soudů. Reformu kritizují široké vrstvy izraelské společnosti, včetně vojáků v záloze, z nichž několik stovek pohrozilo odmítnutím služby, protože reforma podle nich ohrozí izraelskou demokracii.
Dnes se podobně vyjádřilo 300 rezervistů, kteří pracují jako počítačoví experti. “Nebudeme pokračovat ve vývoji kybernetických systémů pro kriminální režim… Zrušení pravidla ´přiměřenosti´ vytvoří kulturu korupčních nominací, která povede k destrukci státních institucí, včetně tajných služeb,” uvedli vojenští kyberspecialisté.
V pondělí v prvním čtení schválená část reformy má odstranit pravomoc nejvyššího soudu zrušit rozhodnutí vlády tím, že je označí za nepřiměřená. Takový případ se stal například letos v lednu, kdy soud rozhodl, že lídr ultraortodoxní strany Šas Arje Deri nemůže být ministrem. Netanjahu ho loni v prosinci do vlády jmenoval přesto, že byl loni odsouzen za porušování daňových zákonů a už před 20 lety za braní úplatků ve funkci ministra vnitra, za což strávil skoro dva roky ve vězení. Po verdiktu nejvyššího soudu premiér Deriho odvolal.
“Tento zákon říká, že můžete jmenovat odsouzeného zločince ministrem… umožní vám také vyhodit generálního prokurátora či zařídit dohodu o vině a trestu,” prohlásil v pondělí v parlamentu lídr opozice Jair Lapid s odkazem na Netanjahuovo trestní stíhání kvůli korupci. Generální prokurátorka Baharavová-Miaraová už dříve uvedla, že Netanjahu je při prosazování reformy ve střetu zájmů, protože je trestně stíhán. Další klíčová část reformy, kterou parlament schválil v prvním čtení v únoru, se totiž týká jmenování soudců prostřednictvím komise, v níž má podle návrhu získat větší vliv vláda.