Aktualizace: 05.09.2023 17:38
Kinshasa – Na 56 vzrostl počet obětí po středečním vojenském zásahu proti násilné demonstraci proti OSN a dalším zahraničním organizacím ve východokonžském města Goma. Úřady původně hovořily o 40 zabitých. Informovala o tom dnes agentura Reuters odkazem na vojenského prokurátora Michela Kashila, podle nějž bylo šest vojáků obviněno z účasti na zabíjení.
Podle prohlášení vojenského soudu v Gomě je skupina, v níž jsou plukovník i podplukovník z prezidentské gardy, stíhána za “zločiny proti lidskosti spočívající ve vraždě, zákeřném ničení a podněcování vojáků k činům, které jsou v rozporu s povinností nebo disciplínou”.
Konžské ozbrojené síly se střetly se členy náboženské sekty, kteří se účastnili starostou zakázané demonstrace proti mírové misi OSN a dalším mezinárodním organizacím, jež obviňují z uplatňování moci podobné kolonialismu.
Obvinění byla přečtena na začátku dnešního soudního procesu, než byl kvůli silnému dešti přerušen. Vojáci neměli příležitost se vyjádřit.
“Nešlo o státní akci, jednali izolovaně, a nikoli v rámci svých výsostných úkolů,” řekl Kashil. Dodal, že prokáže, že se jednalo o cílený útok vůči “příslušníkům určité církve”.
Dva důstojníci, jejichž zatčení bylo oznámeno v neděli, veleli vojákům, kteří zahájili palbu na demonstranty, uvedl zdroj blízký prezidentskému úřadu, který si nepřál být jmenován.
Mírová mise OSN MONUSCO čelí od roku 2022 protestům, které částečně podnítily stížnosti, že po desetiletí nedokázala ochránit civilisty před násilím ze strany ozbrojených milic, podotkl Reuters.
“Reakce vlády je krok správným směrem, ale úplné a nestranné vyšetřování se bude muset podívat výše v řetězci velení, aby byla zajištěna skutečná spravedlnost,” řekl Thomas Fessy, vedoucí konžský výzkumník organizace Human Rights Watch.
Vyzval vládu, aby vyšetřila vyšší úředníky, kteří mohli být za operaci zodpovědní, a aby propustila zatčené civilisty.
Goma se nachází v provincii Severní Kivu na východě Konga, který je jádrem ozbrojeného násilí, jež v zemi trvá už téměř tři desetiletí. Ozbrojenci tam stále podnikají útoky a prohlubují humanitární krizi v regionu. Celkově ozbrojený konflikt v Kongu podle OSN vyhnal z domovů 5,7 milionu lidí a 26 milionů jich uvrhl na práh hladomoru.