Praha – Po 14 letech bylo v České republice opět naměřeno 40 stupňů, dnes před 15:00 tuto teplotu zaznamenala stanice v Řeži u Prahy. Současně je to poprvé, kdy taková hodnota padla na některé ze stanic Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) už v červnu, uvedl ústav na facebooku. Podle něj ale teploty dál rostou, proto naměřených 40 stupňů nemusí být konečných.

V ohrožení je tak i absolutní české maximum ze 20. srpna 2012. Ve středočeských Dobřichovicích bylo tehdy 40,4 stupně Celsia.

Nížiny na východě Česka čeká i v pondělí extrémní vedro nad 37 stupňů

V nižších polohách východní poloviny ČR bude i v pondělí extrémní vedro, teploty tam s velkou pravděpodobností překročí 37 stupňů. V ostatních regionech bude počasí už ovlivňovat studená fronta, přesto budou s výjimkou západu a severozápadu Čech teploty dál šplhat nad 31 stupňů. Ve východním a středním Polabí, v Praze a okolí a na většině území Moravy a Slezska bude ještě minimálně o tři stupně tepleji. Informoval o tom dnes ČHMÚ. Podle něj by v pondělí ale mělo díky očekávaným srážkám pominout nebezpečí vzniku požárů, do odvolání přetrvá jen na jihu Moravy.

V pondělí podle něj začne počasí v ČR od západu ovlivňovat studená fronta, která teploty hlavně v Čechách sníží. V moravských a slezských nížinách budou v tento den ale ještě s nejvyšší pravděpodobností překročeny extrémně vysoké teploty přes 37 stupňů, doplnili meteorologové a zdůraznili, že vedra znamenají extrémní zátěž pro lidský organismus. Zároveň mohou nastat komplikace v energetice, dopravě, službách a živočišné výrobě.

‚;
} else {
let zoneId = ‚78406‘;
zoneId = (zoneType === ‚autonaelektrinu‘) ? ‚230106‘ : zoneId;
div.innerHTML = “;
}
}

Share.
Exit mobile version