Aktual.: 23.06.2026 18:59
Abú Zabí – Spojené státy neumožní Íránu v rámci vzájemné dohody vybírat poplatek za plavbu v Hormuzském průlivu. Podle agentur to dnes řekl šéf americké diplomacie Marco Rubio, který je na své první cestě na Blízký východ od začátku války s Íránem na konci února. Poplatek za plavbu v mezinárodních vodách by podle ministra byl v rozporu s mezinárodním právem.
Írán na vybírání poplatku za plavbu trvá. Podle textu memoranda, který cituje agentura Reuters, se Teherán zavázal, že po dobu 60 dní od jeho podpisu bude plavba bezplatná. Teherán oznámil, že poplatek po tuto dobu pokryje ze svých vlastních financí.
„Žádné zemi není povoleno vybírat poplatky za používání mezinárodní námořní cesty. To je současné mezinárodní právo,“ vysvětlil Rubio novinářům důvod, proč Washington odmítá íránský záměr.
Definitivní dohodu by Spojené státy a Írán měly dojednat do 60 dnů od podepsání memoranda, tedy zhruba do poloviny srpna. První rozhovory v tomto smyslu se konaly o víkendu ve Švýcarsku. Text by měl vyřešit například budoucnost íránského vysoce obohaceného uranu či rozmrazení íránských financí zablokovaných kvůli americkým sankcím v zahraničí.
Rubio po příletu do SAE novinářům řekl, že o dohodě s Íránem bude mluvit s představiteli arabských zemí, které do čtvrtka navštíví. Vedle SAE se jedná i o Kuvajt a Bahrajn. Tyto tři státy jsou americkými spojenci a v době války čelily íránské vojenské odvetě, když Teherán útočil raketami a drony na jejich území. Írán to hájil tím, že v těchto státech jsou americké základny používané pro údery na íránské území. Na arabské země také doléhala blokáda Hormuzského průlivu, který leží na důležité námořní trase pro jejich ropný export.
‚;
} else {
let zoneId = ‚78406‘;
zoneId = (zoneType === ‚autonaelektrinu‘) ? ‚230106‘ : zoneId;
div.innerHTML = “;
}
}












