Berlín – Dva týdny před summitem Severoatlantické aliance se dnes v Berlíně sejdou představitelé Německa, Francie, Británie, Itálie a Polska. Radit se budou o další podpoře Ukrajiny, roli Evropy v řešení konfliktu na Blízkém východě i o plnění závazků vůči NATO. Summit aliance se uskuteční 7. a 8. července v Ankaře.

Německý kancléř Friedrich Merz na schůzku do Berlína pozval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, britského premiéra Keira Starmera, italskou premiérku Giorgiu Meloniovou a polského premiéra Donalda Tuska. Starmer by měl na setkání dorazit navzdory tomu, že v pondělí oznámil svou rezignaci na funkci předsedy britské vlády. Jedná se o první schůzku ve formátu E5 od posledního summitu NATO, který byl loni v červnu v Haagu.

On-line se k pěti šéfům států a vlád připojí také generální tajemník aliance Mark Rutte, který je nyní ve Spojených státech, kde se má setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Merz, Macron, Starmer, Meloniová a Tusk chtějí jednat o další podpoře Ukrajiny, která se brání ruské agresi, a o tom, jak by evropské státy mohly přispět k řešení konfliktu mezi Spojenými státy a Izraelem na jedné a Íránem na druhé straně. Před časem USA a Írán uzavřely rámcovou dohodu o konci války, dál jednají o podrobnostech. Představitelé evropské pětky budou hovořit také o plnění závazků členských zemí vůči NATO. Loni se domluvily na tom, že budou na obranu přímo vydávat 3,5 procenta hrubého domácího produktu do roku 2035.

‚;
} else {
let zoneId = ‚78406‘;
zoneId = (zoneType === ‚autonaelektrinu‘) ? ‚230106‘ : zoneId;
div.innerHTML = “;
}
}

Share.