Aktual.: 26.06.2026 16:47
Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že ministerstvo zahraničí akreditovalo prezidenta Petra Pavla na summit Severoatlantické aliance (NATO). Řekl to ČTK na konferenci o dopadech sociálních sítí a on-line prostředí na děti. Odkázal zároveň na ministra zahraničí Petra Macinku (Motoristé), ten se však k tomu zatím dnes nevyjádřil. Ministr se účastnil jednání Sněmovny, novinářům se však po skončení schůze vyhnul. Babiš dnes zopakoval, že se rolí prezidenta v delegaci na summit bude v pondělí 29. června zabývat vláda.
Kabinet toto pondělí Pavla do delegace nezařadil s odůvodněním, že na summitu mají Česko reprezentovat zástupci vlády, která je odpovědná za zahraniční politiku i výdaje státu na obranné výdaje. Pavel kvůli tomu podal kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu a podle předběžného opatření soudu má vláda zaručit, že tam prezident se svým doprovodem navzdory rozhodnutí kabinetu pojede. O kompetenční žalobě Ústavní soud však teprve rozhodne, stane se tak v řádu měsíců.
Summit v Ankaře se koná 7. a 8. července. Lhůta pro akreditaci končí dnes, Macinka ve středu uvedl, že prezidenta dodatečně akredituje ve čtvrtek. Zároveň podání kompetenční žaloby i předběžné rozhodnutí Ústavního soudu označil za pokus o ústavní puč. Jeho slova kritizovala opozice, například hnutí STAN vyzvalo Babiše, aby za ně Macinku odvolal.
Ministerstvo zahraničí a Hrad se také přou o roli prezidenta v delegaci. Pavel soudí, že v čele delegace je podle protokolu automaticky prezident, podle Macinky ale z rozhodnutí Ústavního soudu nic takového nevyplývá. Babiš už ve čtvrtek uvedl, že technické záležitosti spojené s účastí hlavy státu bude vláda řešit na pondělním jednání. Zopakoval to i dnes.
‚;
} else {
let zoneId = ‚78406‘;
zoneId = (zoneType === ‚autonaelektrinu‘) ? ‚230106‘ : zoneId;
div.innerHTML = “;
}
}












