Aktual.: 28.06.2026 17:55
Berlín/Bratislava/Varšava – V Německu dnes opět padl teplotní rekord. Na měřicí stanici Neissemünde u polské hranice naměřili meteorologové podle předběžných údajů 41,7 stupně Celsia. Dosavadní rekord byl ze soboty a činil 41,5 stupně. Ten předchozí 41,2 stupně byl z pátku. Předtím držela šest let rekord teplota 41,2 stupně naměřená na stanicích v Tönisvorstu a v Duisburgu v Severním Porýní-Vestfálsku.
V pátek pokořila rekord teplota naměřená na západě země v Saarbrückenu, v sobotu rekordní teplotu naměřili ve střední části země na stanici Drewitz v Sasku-Anhaltsku a dnes na úplném východě u polské hranice. Hodnoty z pátku, soboty i dneška jsou podle DWD zatím předběžné.
O víkendu panovaly téměř po celém Německu teploty kolem 40 stupňů, od západu se dnes začalo mírně ochlazovat. Výrazné ochlazení se čeká v noci na pondělí. Meteorologové varovali, že místy zřejmě přijdou silné bouřky doprovázené vydatným deštěm, kroupami a silnými poryvy větru.
Teplotní rekordy padaly o víkendu také v Česku. Stanice Doksany na Litoměřicku v sobotu naměřila 40,9 stupně Celsia. Předchozím rekordem byla teplota 40,4 stupně ze srpna 2012 naměřená ve středočeských Dobřichovicích. Dnes ale sobotní rekord padl. V Doksanech naměřili 41,1 stupně. Je to současně první jedenačtyřicetistupňová teplota v oficiální síti českých měřicích stanic, uvedl na facebooku Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle něj ale naměřená hodnota není konečná, protože teploty dál stoupají.
V Německu vysoké teploty způsobily problémy v dopravě, především na železnici. Drážní společnosti včetně Deutsche Bahn (DB) vyzvaly, aby lidé – pokud nemusejí – o víkendu vůbec necestovali. Podle autoklubu ADAC se na řadě míst země kvůli teplotám zvlnila vozovka, takže mnohde musejí řidiči počítat s uzavírkami a s kolonami.
Mnoho lidí hledalo ochlazení v jezerech, rybnících a řekách. Podle dosavadních informací utonulo od pátku v Německu nejméně deset lidí. V řadě spolkových zemí se hasiči potýkají také s požáry vegetace. Na několika místech – například na pomezí Saska a Braniborska či v Porýní-Falci – hoří v oblastech se starou municí. To práci hasičů výrazně komplikuje.
V Polsku padl teplotní rekord, na západě země bylo 40,5 stupně
V Polsku dnes padl absolutní teplotní rekord, ve městě Slubice na západě země bylo naměřeno 40,5 stupňů. Podle agentury AFP to uvedla polská meteorologická agentura IMGW.
Slubice leží na hranici s Německem přibližně 40 kilometrů severně od německého Neissemünde.
AFP dopoledne uvedla, že podle odhadů bude dnes v Evropě čelit teplotám nad 35 stupňů nejméně 191 milionů lidí, přičemž největší vedra budou v Německu, Česku, Maďarsku a Polsku. Teploty nad 30 stupňů mají dnes podle agentury sužovat 381 milionů obyvatel Evropy.
V Bratislavě padl teplotní rekord, odpoledne bylo 39,5 stupně
V Bratislavě dnes padl historický teplotní rekord, krátce před 16:00 teplota na měřící stanici ve čtvrti Koliba vystoupala na 39,5 stupně Celsia. Napsal to portál imeteo.sk. Dosavadní rekord 39,4 stupně Celsia ve slovenské metropoli byl podle portálu ze srpna roku 2013. Vedra ovlivnila na Slovensku vlakovou dopravu.
Více než 39 stupňů Celsia zaznamenali slovenští meteorologové druhý den v řadě, a to hned na několika místech v zemi. Absolutní rekord v historii měření na Slovensku, a to 40,3 stupně Celsia, je z července 2007.
Bratislava už z pátku na sobotu zažila rekordně teplou noc, když teplota na Kolibě podle dřívějších údajů meteorologů neklesla pod 26,3 stupně Celsia.
Slovenský národní vlakový dopravce ZSSK oznámil, že po snížení maximální povolené rychlosti na tratích kvůli vedrům nabírají dálkové vlaky zpoždění v trvání zhruba do 60 minut.
Mimořádně teplé počasí by na Slovensku mělo pokračovat též v úvodu příštího týdne. Také na pondělí a na úterý platí pro část země nejvyšší stupeň výstrahy před vysokými teplotami.
Od středy ve Francii zemřelo o 1000 lidí víc, než by odpovídalo normálu
Od středy ve Francii zemřelo o 1000 lidí víc, než by odpovídalo normálu. Vyplývá to z informací francouzského národního úřadu veřejného zdraví (ANSP). Právě v posledních dnech přitom Francii sužovala mimořádně extrémní vedra. Ačkoli nejextrémnější vlna veder v západní Evropě už končí, francouzský úřad dnes varoval, že bilance nadúmrtnosti pravděpodobně ještě vzroste.
„Od 24. června bylo zaznamenáno přibližně 1000 dodatečných úmrtí – čísla dosud nejsou konečná – ve srovnání s úmrtími zaznamenanými v předchozích měsících,“ uvedl zdravotnický úřad. Jev nadměrného počtu úmrtí podle něj postihuje především osoby starší 65 let. Úřad zároveň zaznamenala 40procentní nárůst úmrtí lidí u nich doma.
Podle francouzské meteorologické služby Météo-France je současná vlna veder z meteorologického hlediska v celé zemi výjimečná. Byla překonána řada měsíčních i historických rekordů.
ANSP uvádí, že 24. června bylo zaznamenáno více než 1200 úmrtí z různých příčin a 25. a 26. června dokonce více než 1400 úmrtí denně. Pro srovnání úřad uvádí statistiky z dubna a května, kdy denně umíralo přibližně 900 až 1000 lidí. Nárůst počtu úmrtí je přitom výraznější v regionech, v nichž byl v posledních dnech vyhlášen nejvyšší červený stupeň pohotovosti v souvislosti s vedry.
‚;
} else {
let zoneId = ‚78406‘;
zoneId = (zoneType === ‚autonaelektrinu‘) ? ‚230106‘ : zoneId;
div.innerHTML = “;
}
}










