Aktual.: 22.06.2026 15:18
Praha – Česko k začátku příštího roku ukončí členství v Bruselském institutu pro geopolitiku (BIG). Na návrh ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) o tom dnes rozhodla vláda. Macinka po jednání kabinetu institut označil za eurofederalizační neziskovou organizaci. Přínosy jsou v podstatě zanedbatelné a i s ohledem na aktuální zahraničněpolitické priority vlády nemá smysl, aby ČR v neziskovce byla a platila 70.000 eur (asi 1,69 milionu korun) ročně za členství, řekl ministr.
Vstup do instituce schválil předchozí kabinet Petra Fialy (ODS) v březnu 2023. Součástí byl i právě souhlas s každoročním členským příspěvkem z rozpočtu ministerstva zahraničí. Ten podle předkládací zprávy k dnešnímu rozhodnutí, kterou má ČTK k dispozici, aktuálně činí 70.000 eur.
„Ministerstvo zahraničních věcí v rámci pravidelného vyhodnocení přínosu členství v mezinárodních organizacích dospělo k závěru, že přínos členství v BIG zůstává za očekáváním a ve střednědobém horizontu v tomto ohledu neočekáváme zlepšení,“ uvádí zpráva.
Úřad v ní navrhl splnění českých závazků pro letošní rok a ukončení členství k 1. lednu 2027, což dnes vláda schválila. „Stanovy BIG umožňují ukončení členství k prvnímu dni následujícího roku, a to za předpokladu, že je příslušné rozhodnutí náležitě oznámeno BIG do konce června daného kalendářního roku,“ stojí ve zprávě.
Založení institutu iniciovala v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině skupina akademiků v čele s Luukem van Middelaarem. Sídlí v Bruselu a má za cíl věnovat se výzkumu a podněcování debaty o geopolitických výzvách, před nimiž Evropa stojí. Vznik na summitu Evropského politického společenství v Praze v roce 2022 podpořili vrcholní představitelé Francie, Německa a Nizozemska. Mezi členy vedle těchto tří zemí podle webu institutu patří i Dánsko, Irsko, Lucembursko a Španělsko.
‚;
} else {
let zoneId = ‚78406‘;
zoneId = (zoneType === ‚autonaelektrinu‘) ? ‚230106‘ : zoneId;
div.innerHTML = “;
}
}












