Teherán/Washington – Íránské revoluční gardy oznámily, že v reakci na americký útok napadly vojenské základny Spojených států v regionu. V noci na dnešek o tom informovala agentura AFP. Americká armáda v pátek provedla nové údery na cíle v Íránu v reakci na čtvrteční útok na obchodní loď v Hormuzském průlivu, ze kterého Washington obvinil Írán. Íránské ministerstvo zahraničí v reakci na americké údery odmítlo „flagrantní porušení“ nedávno podepsaného memoranda o porozumění ze strany USA.

Válku, kterou USA a Izrael proti Íránu zahájily v únoru, zastavilo příměří. V polovině června Washington s Teheránem podepsaly takzvané memorandum o porozumění, kterým si stanovily 60 dní na dojednání konečné mírové dohody. Dokument také počítá s obnovením volné plavby v Hormuzském průlivu, který je klíčový pro vývoz ropy a plynu ze zemí Perského zálivu.

Americký prezident Donald Trump dříve napsal, že Írán ve čtvrtek zaútočil na loď čtyřmi drony, přičemž tři z nich zničily americké síly, jeden ale plavidlo zasáhl. K útoku se Teherán přímo nepřihlásil.

Viceprezident USA J. D. Vance v pátek po americkém útoku označovaném jako odvetný sdělil, že na násilí se odpoví násilím. „Pokud mají výhrady k tomu, jak se memorandum o porozumění uplatňuje, mohou zvednout telefon,“ řekl Vance podle AP.

Oblastní velitelství amerických ozbrojených sil CENTCOM v prohlášení oznámilo, že útok na Írán mířil na stanoviště raket a dronů a také na radarové stanice na pobřeží. Později zveřejnilo zrnité černobílé video exploze. „Neoprávněná agrese íránských sil proti komerční lodní dopravě jasně porušila příměří,“ uvedlo ústřední velení.

Írán uvedl, že projektil zasáhl oblast kolem mola v Siriku v jižním Íránu a že íránské námořní síly reagovaly útokem na americké vojenské cíle v regionu. Teherán nespecifikoval, na které cíle útoky mířily. Íránské ministerstvo zahraničí dnes potvrdilo, že Írán zaútočil na cíle spojené s americkými silami v reakci na páteční americké nálety na jeho jižním pobřeží. Šlo podle něj o porušení Charty OSN i memoranda o ukončení války mezi oběma zeměmi, podepsaného v polovině tohoto měsíce.

Íránská státní média s odvoláním na nejmenovaný vojenský zdroj informovala o útoku na přístav Sirik poté, co se tam ozvala exploze. Zdroj uvedl, že ze Siriku bylo asi pět hodin předtím vypáleno několik „varovných výstřelů“ na plavidla, která porušila pravidla plavby v Hormuzském průlivu.

Íránská tisková agentura Mehr dnes citovala šéfa přístavů na východě provincie Hormozgán, podle něhož útok USA v přístavu Sirik nezpůsobil žádné škody. Přístav podle úředníka funguje normálně.

Íránské revoluční gardy uvedly, že jejich námořnictvo zaútočilo na místa, kde je v regionu rozmístěna „teroristická americká armáda“. Gardy v prohlášení odvysílaném státními médii varovaly, že jakékoli další útoky USA se setkají s širší odpovědí.

Trump krátce před odvetným úderem uvedl, že se mu nelíbí, že Íránci podnikli útoky na obchodní plavidlo, ačkoli stávající mírové rozhovory označil za dobré. „Jsou trochu divní,“ uvedl.

‚;
} else {
let zoneId = ‚78406‘;
zoneId = (zoneType === ‚autonaelektrinu‘) ? ‚230106‘ : zoneId;
div.innerHTML = “;
}
}

Share.