Brno – Sekat trávu v horku není vhodné, upozorňuje ochránce přírody Vilém Jurek z organizace Rezekvítek. Trávník se po nízké seči v období vysokých teplot podle něj dostává do stresu, žloutne, navíc se zvyšuje prašnost, trávník také přestává ochlazovat okolí. Pokud už je seč nutná, měla by být provedena brzy ráno a na vyšší výšku. Jurek to dnes řekl ČTK. Rezekvítek se věnuje péči o travnaté a luční plochy a stará se o chráněná území.

Podle odborníka je hlavním problémem to, že posečená tráva přijde o část zelené plochy, která jí slouží k tvorbě energie. „Když trávě useknete zelenou listovou plochu, nemá z čeho vytvářet energii. V horku se pak dostává do obrovského stresu a zatahuje se tak do země,“ vysvětlil. Výsledkem je pak rychlé žloutnutí a vysychání porostu.

Takový trávník podle něj přestává plnit i svou ochlazovací funkci, naopak se mění v tepelný ostrov. „Hnědé trávníky se víc rozehřívají. K tomu se přidává i zvýšená prašnost. Suchá hmota se rozpadá a víří, protože chybí zelené části, které běžně prach zachytávají. Po dešti navíc hrozí eroze, protože vyprahlý trávník vodu neudrží a ta začne rychle stékat po povrchu,“ popsal Jurek.

Na rozdíl od jara je v létě nedostatek vláhy a právě vysoké teploty, což trávníkům také výrazně zhoršuje schopnost regenerace. „V tuhle dobu trávy potřebují hlavně přežít do konce sezony. Už jsou vysemeněné,“ uvedl odborník.

Doporučuje proto v horkém počasí sečení omezit co nejvíce. Pokud je nutné sekat, mělo by se to dělat brzy ráno, kdy jsou teploty nižší, a rozhodně na vyšší výšku, nikoli „u země“. Jako vhodné řešení je také mozaiková seč, při níž se poseká jen část plochy a zbytek se nechá na později, až bude více vláhy.

‚;
} else {
let zoneId = ‚78406‘;
zoneId = (zoneType === ‚autonaelektrinu‘) ? ‚230106‘ : zoneId;
div.innerHTML = “;
}
}

Share.