Praha – Obvodní soud pro Prahu 4 dnes rozhodl o podmíněném propuštění z vězení bývalého policisty a soukromého detektiva Igora Gáboríka odsouzeného v kauze Bereta za vynášení neveřejných informací z trestních spisů. Vyhověl tak jeho žádosti o podmíněné propuštění z výkonu dvouletého trestu, z něhož si Gáborík odpykal zhruba deset měsíců. Soud mu stanovil tříletou zkušební dobu a uložil vykonat 200 hodin obecně prospěšných prací. Rozhodnutí není pravomocné.

Gáborík byl jedním z pěti odsouzených v kauze. Podle pravomocného rozsudku získával od státní zástupkyně Dagmar Máchové, celníka Pavla Šímy a bývalého policisty Radka Holuba neveřejné informace z trestních spisů, které následně využíval ve své činnosti soukromého detektiva. Odvolací soud mu loni za vynášení informací uložil dvouletý nepodmíněný trest vězení.

Gáborík dnes uvedl, že svého jednání lituje a po propuštění chce vést řádný život. Soudu řekl, že si nesprávnost svého chování začal postupně uvědomovat už v průběhu trestního řízení, výrazněji pak po zadržení a ve vazbě, kde měl čas si celou situaci zpětně vyhodnotit. Uvedl, že původně považoval své jednání jako „na hraně“, ale vnímal ho jako součást své práce a měl za to, že s informacemi bude nakládáno správně. „Dnes už vím, že bylo za hranou. Nehodlám se už nikdy do ničeho takového pouštět, chci žít řádným životem,“ řekl dvaašedesátiletý Gáborík.

Na dotaz soudkyně, co bylo hlavním motivem jeho jednání, Gáborík připustil, že významnou roli sehrálo jeho ego, potřeba být informován a působit důležitě. Uvedl, že ho práce v prostředí policie naplňovala právě i tím, že měl přístup k neveřejným informacím, což mu dodávalo pocit výjimečnosti a kontroly nad děním. Zároveň dodal, že si zpětně uvědomuje, že tento přístup byl nesprávný a vedl k překračování hranic, které by jako bývalý policista měl respektovat.

Státní zástupce navrhl žádost zamítnout. Uvedl, že Gáborík podle něj splňuje podmínku vedení řádného života na svobodě, pochybnosti však má o dostatečné míře jeho polepšení. „Uvedl, že šlo jen o ego a o to být zajímavý, ale ta činnost byla rozsáhlá a jako bývalý policista musel vědět, že je to v rozporu se zákonem. Jeho reflexe podle mě není úplná,“ uvedl státní zástupce.

Soudkyně dospěla k závěru, že podmínky pro podmíněné propuštění splnil. Poukázala mimo jiné na to, že od trestné činnosti uplynulo deset let a Gáborík se v mezidobí nedopustil další. Přihlédla také k jeho dobrovolnému nástupu do výkonu trestu, stabilnímu rodinnému zázemí a způsobu, jakým své jednání u soudu popsal.

Podle soudkyně z Gáboríkovy výpovědi vyplynulo, že hlavním motivem byla opravdu spíše snaha po moci a pocitu důležitosti, nikoliv čistě finanční zisk. Motiv podle soudu odpovídá tomu, že šlo především o selhání v osobní rovině, které však odsouzený již reflektoval a kriticky vyhodnotil. „Pan odsouzený to přijal s potřebnou pokorou. Považuji účel trestu za splněný a k jeho lepšímu naplnění i k úplnému dosažení účelu trestu je vhodné, aby pokračoval v nápravě na svobodě,“ uvedl soud.

‚;
} else {
let zoneId = ‚78406‘;
zoneId = (zoneType === ‚autonaelektrinu‘) ? ‚230106‘ : zoneId;
div.innerHTML = “;
}
}

Share.
Exit mobile version