Původní profesí je strojařka, nakonec ale skončila u strojů zmrzlinových, o kterých vypráví s jiskrou v oku. Anděla Vejražková svoji první zmrzlinu vyrobila, když jí bylo deset. „Zmrzlinu miluju, evokuje mi léto a přináší pocit blaženosti,“ vysvětluje sympatická blondýna, zatímco čistí jahody na dnešní várku: pro návštěvu Aktuálně.cz se rozhodla připravit jedny z nejoblíbenějších, jahodovou a banánovou.

Bláznivé nápady bývají nejlepší

Ve středočeském Kamýku nad Vltavou, hned u mostu přes přehradu, najdete zmrzlinové království, kam se nechodí na italské gelato jako v nóbl pražských zmrzlinárnách. Tady si můžete dát klasiku, kterou všichni milujeme mnohem víc: točenou. Jenže ne ze směsi, ale poctivé ovocné sorbety.

„Vanilkovou z Opočna tu ale každý den máme taky, bez té by to prostě nešlo,“ směje se podnikatelka. S premixy, tedy prášky na výrobu točené zmrzliny, experimentovala už jako holka a začínala s nimi i před osmnácti lety, když se rozhodla změnit kariéru.

„Celé to vzniklo v hospodě, kde jsem seděla s kamarádkou a pronesla ‚Dala bych si zmrzlinu, točenou,‘“ vzpomíná Anděla Vejražková. Tehdy točená byla na ústupu a prim hrály kopečky, a protože jsou obě ženy činu, a tak se rovnou podívaly do inzerátů, za pět tisíc koupily první zmrzlinový stroj a za deset dní od vyřčení oné osudné věty už otvíraly okýnko v hospodě, která patřila kamarádčinu tatínkovi. „Za tři týdny tam stály fronty,“ vypráví s nadšením.

Od prášku k poctivé zmrzlině

Kamarádka nakonec kvůli mateřství z projektu odešla, Anděla pokračovala dál. Dlouho se držela kupovaných směsí, vše se ale změnilo před patnácti lety, kdy se objevil trend ovocných sorbetů. „Jedna sousedka z Prahy do mě pořád hučela, ať udělám jahodu nebo banán, prostě jako ve Světozoru. Já se toho ale strašně bála, že to neumím,“ vzpomíná majitelka bistra U Ádi.

Když dodavatel ovocných směsí na podzim skončil, rozhodla se, že to přes zimu vymyslí sama. Oběhala hygienu, upravila prostory, aby vyhovovaly předpisům, a na jaře začala testovat vlastní receptury z čerstvých banánů a jahod. „Lidi se ze začátku báli, tak můj muž Martin rozdával ve frontě vzorky k ochutnání. Když na ně přišla řada, objednávali už naše zmrzliny,“ vzpomíná na první dny.

Šeřík s borůvkou podle stoletého receptu

Dnes v sezoně denně vyrábí zhruba 40-50 litrů (tedy zhruba 300-360 porcí) Andělské zmrzliny a stejné množství opočenské – záleží samozřejmě na počasí. A co je tajemstvím opravdu dobré zmrzliny? „Suroviny. Bez dobrých surovin prostě nic dobrého neuděláte,“ odpovídá jednoznačně, zatímco přendává jahody do mixéru. V provozu jí pomáhají šikovné brigádnice, které si umí poradit s výrobou zmrzliny i s prodejem, jejich zmrzlinu si v kelímku nebo jako nanuk (i bez cukru!) můžete v termotaštičce odvézt domů. Hodinovou cestu autem s přehledem vydrží, vyzkoušeli jsme to za vás.

Výkonný mixér a zmrzlinovací stroj jsou jediná výraznější mechanizace poctivé ruční práce.Foto: Václav Vašků / Aktuálně.cz

Pro jahody jezdívá do nedalekého krámku, pro meruňky, broskve, třešně a další ovoce na malé farmy v okolí. „Některé mají ovoce i v bio kvalitě, je to prostě parádní,“ dodává spokojeně. Když vidí náš údiv při vyslovení třešňové zmrzliny, rozesměje se. „Jo. Odstopkování a vypeckování je hrozná práce, ale když ona je tak hrozně dobrá!“

Lákadlem pro návštěvníky z blízkého i dalekého okolí jsou právě sezonní speciality a netradiční kombinace. Den před naší návštěvou připravovala zmrzlinu z bezových květů s čerstvou pomerančovou šťávou, nedávno bodovala s pampeliškovou. Ještě žádná zmrzlina prý nebyla takový propadák, aby si řekla, že tu už znovu dělat nebude.

Lidé se prý zatím asi nejvíc „báli“ okurkové verze, kterou nakonec zjemnila pomerančem. V nabídce se objevila také mrkvovo-ananasová s citronem, inspirovaná klasickým salátem, v nejbližší době dojde sezona na levandulovou s bílou čokoládou. „Miluju rybíz s malinami. Chutná přesně jako drobenkový koláč od mojí babičky,“ říká trochu zasněně Anděla Vejražková. Když zavtipkuju, že v tom případě by to chtělo kopečky ještě trochu posypat drobenkou, tak mi vyrazí dech: „No ale vždyť to klidně můžete, mezi našimi posypkami je i krambl, aby chutnala opravdu jako ten koláč.“

zmrzlina

Kornoutky, topingy i domácí karamely, šlehačka. Ke zmrzlině chutná všechno.Foto: aktuálně.cz, Václav Vašků – Václav Vašků

Zimní brunchové království

Zmrzlinu točí o víkendech až do poloviny listopadu, uvnitř, za jindy obleženým zmrzlinovým okénkem, celoročně najdete příjemné bistro plné dobrot, které rovněž připravuje činorodá majitelka.

„Peču dorty, zákusky i vlastní chleba, děláme skvělé paštiky, o víkendech chystám brunche, i když těch stíhám méně, než bych si představovala,“ vysvětluje. Peče zásadně ze špaldové mouky, suroviny jsou pro ni alfa a omega zkrátka vždy. Sama ale přiznává, že i ona si občas potřebuje odpočinout a zjara si ordinuje šestitýdenní volno: „Ten odstup je hrozně důležitý. Člověk musí na chvíli zavřít a v klidu si promyslet, co udělal dobře a co špatně a co bude v nové sezoně.“

Související

Rodinná bezová farma Křížov pod Blaníkem
Rodinná bezová farma Křížov pod Blaníkem
Rodinná bezová farma Křížov pod Blaníkem

Během horkého léta si naopak dovolenou dovolit nemůže. Volný čas smrskla na minimum. „Teď jsme byli s rodinou jeden den na vodě a to muselo stačit,“ uzavírá energická zmrzlinářka.

Zdroj: autorský článek

Share.