Praha – Současná vlna veder tuzemské energetické sítě neohrozí. Častější spouštění klimatizaci zvýšilo spotřebu elektřiny oproti normálu v období provozní špičky zhruba o jedno až dvě procenta. Zatížení sítí je ovšem ve srovnání se zimou o více než třetinu nižší. Provozovatelé soustavy proto zvláštní opatření nepřipravují. Vyplývá to z informací energetických firem pro ČTK. Slunečné počasí s tropickými teplotami vydrží v Česku do konce týdne, teploty budou ještě stoupat, v neděli až ke 40 stupňům Celsia.

„V souvislosti s aktuální vlnou vysokých teplot v naší distribuční síti neevidujeme žádné přetížení a nebylo nutné přijímat mimořádná provozní opatření,“ uvedl mluvčí distribuční společnosti EG.D Lubomír Budný.

Připomněl, že letní provoz sítě je výrazně klidnější než v zimě, kdy domácnosti i firmy ve velkém topí. „Ve srovnání s koncem ledna 2026 je aktuální spotřeba zhruba na úrovni 65 procent a špičkové zatížení přibližně 66 procent, a tedy zhruba o třetinu nižší než v zimě,“ popsal Budný. Spotřeba elektřiny v tomto týdnu je podle něj ve srovnání se začátkem června asi o dvě procenta vyšší, maximální zatížení je naopak nižší přibližně o šest procent. „To potvrzuje, že ani během teplých dnů nedochází ke špičkám, které by síť významně zatěžovaly,“ podotkl Budný.

Podobně hodnotí dopady aktuálních veder také ČEZ. „V naší sítí se současná vlna veder příliš neprojevila. V odpoledních časech provoz klimatizací v naší síti krátkodobě zvedne spotřebu o procento, maximálně dvě,“ řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Častější využití klimatizací tak podle něj žádné komplikace v sítích nezpůsobuje.

Problémy energetici neočekávají ani o víkendu, kdy by horka v Česku měla gradovat. Klimatizace totiž zvyšují spotřebu především v kancelářích nebo větších provozech, které jsou o víkendu většinou zavřené. „Spotřeba o víkendech je navíc obecně výrazně nižší oproti pracovním dnům, takže žádné komplikace nelze očekávat ani o víkendu,“ dodal Kříž.

Stabilitě soustavy navíc v letním období podle energetiků pomáhá i výroba z fotovoltaických elektráren připojených do distribuční sítě, které část spotřeby pokrývají přímo na místě výroby.

Některé dílčí dopady vysokých teplot ovšem lokálně viditelné být mohou, jako například mírné prověšení kabelů. „Jde ale o běžný fyzikální jev, který řešíme standardní údržbou a nemá vliv na bezpečnost ani spolehlivost dodávek elektřiny,“ dodal Budný.

Na víkend vydal ČHMÚ výstrahu před extrémně vysokými teplotami, 40 stupňů by mohly zaznamenat některé stanice v dolním Polabí a Poohří dosáhnout možná už v sobotu a v neděli je to poměrně pravděpodobné i jinde. Překonán by mohl být tedy i absolutní český rekord 40,4 stupně Celsia ze srpna 2012, který dosud drží středočeské Dobřichovice.

 

‚;
} else {
let zoneId = ‚78406‘;
zoneId = (zoneType === ‚autonaelektrinu‘) ? ‚230106‘ : zoneId;
div.innerHTML = “;
}
}

Share.