Podle mluvčího ministerstva Vladimíra Řepky resort nyní žádá o vydání devíti lidí z Kanady do Česka, v opačném směru ministerstvo žádosti o vydání neeviduje.
„Podpis této smlouvy představuje významný krok ke zlepšení a posílení spolupráce mezi Českou republikou a Kanadou v oblasti trestního práva. Očekávám od ní zejména rychlení a zefektivnění celého vydávacího procesu,“ uvedl ministr Tejc.
Smlouva nově zavádí možnost přímé komunikace mezi ministerstvy spravedlnosti smluvních stran, bez nutnosti využít diplomatickou cestu, a to jak při předávání informace o zatčení, tak při předávání žádostí o vydání, dodatkových informací a podobně. „Nová smlouva obsahuje moderní definici extradičního trestného činu vázanou na oboustrannou trestnost skutku a minimální výši trestu, kterou lze za takový trestný čin uložit. Předchozí bilaterální smlouva z dob první Československé republiky pracovala s taxativním jmenovitým výčtem trestných činů, pro které lze o vydání žádat,“ sdělil mluvčí.
Na podpis podle resortu navážou bilaterální expertní konzultace, které se zaměří na aktuální otázky vydávání osob a právní pomoci v trestních věcech. Dosud se spolupráce mezi Českou republikou a Kanadou ve vydávání osob k trestnímu stíhání nebo výkonu trestu odnětí svobody opírala o historickou smlouvu mezi Československem a Spojeným královstvím Velké Británie a Irska z 11. listopadu 1924.











