Akce reaguje na to, že vláda chce změnit způsob financování ČT a Českého rozhlasu (ČRo). Schválila návrh zákona, kterým ruší dosavadní systém poplatků a převádí financování ČT a ČRo na státní rozpočet.

Rozpočty obou institucí se sníží zhruba o 15 procent, celkem o 1,4 miliardy korun. ČT a ČRo uvedly, že kvůli úsporám by musely omezit výrobu pořadů a propustit 450 až 700 ze 4250 zaměstnanců. Pracovníci obou médií kvůli změnám financování vyhlásili na pondělí 24hodinovou výstražnou stávku.

„Zaměstnanci České televize a Českého rozhlasu se chovají díky bohu odvážně. Nechtějí se dát koupit a vzdát bez boje,“ uvedl Mikuláš Minář.Foto: Radek Bartoníček, Aktuálně.cz

„Nebudeme nic lakovat narůžovo. Ta situace je vážná. Zároveň můžeme říct, že naděje je v tom, že naše země je plná lidí, kteří se s tím nehodlají smířit a budou hlasitě vzkazovat politikům, že tohle není normální a že uděláme vše pro to, aby média do rukou politikům nepatřila,“ řekl na úvod Mikuláš Minář z Milionu chvilek. Ocenil, že lidé dorazili z různých částí Česka i přes parné počasí.

Rozpočty obou institucí se podle plánu vládní koalice mají snížit asi o 15 procent, celkem o 1,4 miliardy korun. ČT a Českého rozhlasu (ČRo) uvedly, že kvůli úsporám by musely omezit výrobu pořadů a propustit 450 až 700 ze 4250 . Pracovníci obou médií kvůli změnám financování vyhlásili na pondělí 24hodinovou výstražnou stávku.

„Zaměstnanci České televize a Českého rozhlasu se chovají díky bohu odvážně. Nechtějí se dát koupit a vzdát bez boje,“ uvedl Minář. Podle pořadatelů se politici snaží ovládnout ČT a ČRo podobně jako v Maďarsku či na Slovensku.

Někteří účastníci průvodu měli na sobě oblečení a doplňky s logem České televize, Nesli vlajky ČR i EU. Na transparentech byly nápisy: Ruce pryč od médií veřejné služby, ČT a ČRo vám nepatří, Bráním svou ČT či Média nejsou tiskové oddělení vlády. Průvod provázelo bubnování bubeníků. Skandovala se hesla: Český rozhlas nedáme, televizi nedáme či Česko není na prodej. Účastníci připomínali také minulost premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra kultury Oto Klempíře (Motoristé) a jejich spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB).

Podle pořadatelů se změny dotknou vysílá pro všechny skupiny. Mluvili o „aroganci moci“. Poukazovali na to, že se změny dějí bez analýz a diskuse s odborníky. Úkolem opozice je změny blokovat a v případě potřeby by se měla obrátit na Ústavní soud a Evropskou komisi, míní organizátoři.

Na budovu České televize zaměstnanci vyvěsili nápis „Děkujeme“.

Mohlo by vás také zajímat: Demonstrace za Českou televizi? Odpověď známého moderátora byla překvapivě skeptická

Share.